Joulun alla kävimme poikien kanssa läpi kaikki tekniikat joita olemme harjoitelleet. Ensisijaisesti oli tarkoitus kartoittaa Huin osaaamistaso tällä hetkellä. Lähinnä tarkastaakseni, että ovatko ne selviä koirille, riittävän hyvin eroteltavissa ja erotettavissa toisistaan. Oli mukava huomata että erotteluongelmia ei ollut ollenkaan. Eli Hui erotti hyvin tekniikat toisistaan, ei lähtenyt tekemään aivan jotain muuta mitä olin itse tekemässä. Joissain tekniikoissa on selkeää toispuoleisuutta. Eli esimerkiksi oikealla kädellä tehtynä tekniikka sujuu loistavasti, mutta vastaavasti vasemmalla kädellä tehtynä ei niin hyvin.
Lisäksi löysimme tarkastuskierroksemme avulla ne tekniikat jotka vielä tarvitsevat harjoittelua ja paljon vahvistusta. Näitä ovat mm:
- Välistäveto (vasen käsi)
- Välistäveto vs. serpentiini erottelu
- Päällejuoksu (heikoin osaamistaso tällä hetkellä)
- Viskileikkaus
- Niisto (eli 360 takaakierto)
- Olkapääkäännös
- Valssi (lähinnä ohjaajan kannalta)
Keräsin läpikäydyt tekniikat kahteen videoon (muutamaa tekniikkaa emme ehtineet käydä läpi: Valssi, putkijarrutus ja Wrap)
- Video 1
Sis: Backlap, ihmisnuoli, Jaakotus, Jenkkikäännös, Niisto, Pakkovalssi, Saksalainen, Sokkari, Sylkkäri ja Vippaus - Video 2
Sis. olkapääkäännös, päällejuoksu, serpentiini, takaaleikkaus, twist, viskileikkaus, välistäveto ja vastakäännös
MUST HAVE (nämä haluan hallita hyvin) | ||
Tekniikka | Mielikuva | Suullinen käsky |
Ihmisnuoli | ”Käärme pistää” | Suhina |
Jenkkikäännös | ”Keilaus” | Nimi + Ota |
Leijeröinti | ||
Niisto | ”vartti edellä” | Takaa + Kier-kier |
Olkapääkäännös | Nimi | |
Pakkovalssi | Ole rohkea | Tule |
Poispäinkäännös | Vastakäsi, vain takaakierrot | Kier |
Putkijarrutus | Rytmitys | Nimi |
Päällejuoksu | Takaa | |
Saksalainen | Takaa | |
Serpentiini | ”suoraan meno” | Mene-mene |
Sokkari | Tule | |
Takaaleikkaus | Nimi | |
Valssi | Ota | |
Viskileikkaus | ||
Välistäveto | ”Höyryjunan pilli” | Sss-Sss |
MUUT (perustaidot riittää) | ||
Tekniikka | Ohjaus | Suullinen käsky |
Backlap | ||
Jaakotus | Ota | |
Puolivalssi | Ota | |
Sylkkäri | Kier | |
Twist | Takaa | |
Vastakäännös | Nimi | |
Vekki | ||
Vippaus | Nimi + Kier | |
Wrap | Kier |
Ihanan järjestelmällisesti olet saanut käytyä tekniikat läpi!!
Tästä tuli ihan inspiraatio itsellekkin: pakko varata halliaika ja käydä testaamassa omatkin tekniikat !